02.02.2017
З 01.01.2017 року податок на доходи фізичних осіб з доходу, наданого у негрошовій формі або виплаченого готівкою сплачується протягом трьох банківських днів з дня виплати такого доходу
З 01.01.2017 року якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Отже з 01.01.2017 р. податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з доходу, наданого у негрошовій формі або виплаченого готівкою з каси податкового агента необхідно сплачувати протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
До 01.01.2017 року в зазначеному випадку податок сплачувався до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Зазначена норма передбачена п.п 168.1.4 ст. 168 Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 21.12.2016 №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».
 
З 1 січня 2017 року стартувала деклараційна компанія.
Кому потрібно звітувати про доходи
З початку 2017 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року. За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку.
Документи потрібно надсилати з повідомленням про вручення та з описом про вкладення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання. Якщо ж декларація подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання.
У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи. Бланки декларацій надаються платникам податків безкоштовно.
Граничні строки подання декларації:
для громадян та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним.
Останній день подання декларації за 2016 рік – 03.05.2017;
для підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування)  – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
Останній день подання декларації за 2016 рік – 09.02.2017;
Також з 1 січня 2017 року запроваджується нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».
Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:
при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;
при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;
при отриманні іноземних доходів;
та в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.
Обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:
від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;
від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;
у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
 
Зарплата і її оподаткування в 2017 році
Якщо нарахована місячна зарплата менше мінімальної — проводимо доплату
Із 1 січня 2017 року змінюється поняття мінімальної зарплати. Під нею матимемо на увазі встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна зарплата лишається державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності й господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Своєю чергою, виключено норму, за якою до мінімальної зарплати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Водночас розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Якщо ж нарахована зарплата за виконану місячну норму праці є нижчою за розмір мінімальної зарплати, тоді роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної зарплати, яку слід виплачувати щомісяця одночасно з виплатою зарплати.
Якщо розмір зарплати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної зарплати, проводиться доплата до рівня мінімальної заробітної плати.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Водночас маємо норму, яка вказує: мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) установлюється в розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2017 році — 1600 грн).
Відповідні норми передбачає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII (далі — Закон № 1774), який уносить зміни до ст.ст. 95, 96 КЗпП і ст.ст 3, 31, 6 Закону про оплату праці.
Окрім того, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 1774 передбачено, що мінімальна зарплата піс-ля 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і заробітної плати праців-ників й інших виплат.
Мінімальна зарплата після 01.01.2017 р. не застосовується як розрахункова величина в колдоговорах та угодах усіх рівнів. Сторонам, які уклали колдоговори й угоди, у 3-місячний строк мають привести їх норми у відповідність із Законом № 1774 відповідно до законодавства.
До внесення змін у колдоговори й угоди всіх рівнів щодо незастосування мінімальної зарплати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
 
Новації січня 2017: що і для кого зміниться
15 важливих змін і подій, які очікують українців у січні 2017 року:
1) Найважливіше з 1 січня – новий розмір мінімальної зарплати та усіх показників, що з нею пов’язані, податкова реформа та реформа оплати праці;
2) Нові розміри посадових окладів за ЄТС;
3) Індексація заробітної плати у грудні 2016 року та січні 2017 року;
4) Cтартує компанія декларування доходів за 2016 рік;
5) Для бюджетників змінюються правила ведення бухобліку;
6) Нормативна грошова оцінка земель – за новим Порядком;
7) З 1 січня 2017 року запроваджується держрегулювання цін на ліки;
8) Новий статус первинних документів та зміни у експорті послуг;
9) Перевірки бізнесу по-новому;
10) З 2017 року скасовано радянські санітарні норми;
11) Запрацює автоматизована система виконавчого провадження;
12) 5 січня набирають чинності порядки надання інформації ДФС та Пенсійним фондом на запити органів держав-ної виконавчої служби та приватних виконавців;
13) Електронний цифровий підпис в ID-паспорті: 6 січня набирає чинності постанова КМУ;
14) Продаж технічно складних побутових товарів з РРО - не з 1 січня 2017 р.
Мінфін на своїй сторінці у Фейсбук повідомив, що продаж технічно складних побутових товарів через РРО не за-стосовуватиметься з 1 січня 2017 року, а лише після визначення переліку товарів
Нагадаємо, одна зі змін, запропонованих законопроектом № 5132, змушує ФОП-"єдинників", які торгують «технічно складними побутовими товарами» за готівку, проводити розрахунки із покупцями тільки за допомогою РРО.
Ці норми застосовуватимуться не з 1 січня 2017 року, як вважалось раніше, а лише після визначення переліку товарів.Перелік товарів, які підлягатимуть застосуванню РРО, має встановити Кабінет Міністрів до 31.03.2017 р.
Протягом цього періоду штрафні санкції застосовуватися не будуть.
15) Уряд визначив переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягатиме ліцензуванню, та обсяги квот у 2017 роціУряд постановою від 28.12.2016 р. № 1009 визначив переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягатиме ліцензуванню, та обсяги квот у 2017 році.
Даний перелік визначено з урахуванням пропозицій заінтересованих органів виконавчої влади у відповідності із положеннями статті 16 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
У 2017 році зменшено у порівнянні з 2016 роком на дві товарні позиції перелік товарів, експорт яких підлягатиме ліцензуванню, зокрема, експорт газу природного та експорт антрациту у 2017 році не ліцензуватиметься.
Постановою затверджується найменший за останні роки перелік товарів, експорт та імпорт яких ліцензуватиметься. Постанова набирає чинності з 1 січня 2017 року/
 
Як самостійно ліквідувати ФОП?
Що потрібно зробити, щоб припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця та зняти з обліку в органах державної реєстраційної служби, фіскальної служби та пенсійного фонду України.
I етап – Подача заяви державному реєстратору
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містить актуальні відомості про фізичну особу-підприємця.
Для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, підприємець подає державному реєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за формою12 (Затверджено Наказом Мін'юст України від 18.11.2016 № 3268/5) та пред’являє документ, який посвідчує особу (паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне чи тимчасове проживання).
За результатом наданих документів, державний реєстратор протягом 24 годин після надходження документів, поданих для реєстрації припинення юридичної особи зобов’язаний внести відомості в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.
II етап - Зняття з обліку в державній фіскальній службі України (ДФС)
1. Подання заяви про зняття обліку
повинен подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування згідно порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (Наказ Мінфін України від 20.12.2011 № 1675).
У заяві про припинення підприємницької діяльності Заявник зазначає відомості про дату (період) припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності (п.7 пп. 298.3.1 ПКУ).
Останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності.
Платникам 1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць, навіть якщо реєстрацію єдинника анульовано на початку або в середині місяця.
Підприємця не знімуть з обліку якщо є заборгованість зі сплати єдиного податку.
2. Подача звітності
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Фізична особа-підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік у передбачені строки:
підприємцями 1–2-ї груп — протягом 60 кал. днів після завершення звітного періоду;
платниками 3-ї групи — протягом 40 кал. днів після закінчення звітного періоду.
Декларація надається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».
3. Проведення перевірки
Державна фіскальна служба на підставі поданої заяви призначає документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків : своєчасність декларування доходів і сплати податків; подання звітності та сплату ЄСВ.
IV – Закриття рахунків в банках
Фізична особа-підприємець повинна закрити наявні банківські рахунки шляхом подачі відповідної заяви до відділення банку.        
 
Яка податкова соціальна пільга та граничний дохід в 2017 році
Якщо брати до уваги тексти ухвалених ВРУ законопроектів про внесення змін до ПКУ (№ 5132, № 5368), то вони не передбачають змін до ст. 169 ПКУ, яка визначає порядок застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП). Про-те маємо ухвалений законопроект Держбюджету на 2017 рік із показником мінімальної зарплати із 01.01.2017 р. у розмірі 3200 грн. і прожиткового мінімуму для працездатних осіб — 1600 грн.
Платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП), що передбачено п. 169.1 ПКУ.
При цьому згідно з пп. 169.4.1 ПКУ до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного подат-кового місяця як зарплата, ПСП застосовується, якщо розмір такого доходу не перевищує суми, яка дорівнює розміру міся-чного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 й округленого до найближчих 10 грн.
При розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи з 01.01.2017 р. у сумі 1600 грн. у 2017 році гра-ничний дохід для застосування ПСП становитиме: 1600 грн. х 1,4 = 2240 грн.
Водночас при розмірі мінімальної зарплати з 01.01.2017 р. у 3200 грн., виходить, ПСП не за стосуватиметься пе-реважної більшості працівників, бо їх розмір зарплати буде вищим за граничний дохід для ПСП у сумі 2240 грн.
Винятком будуть лише ті категорії працівників, які описані в абз. 2 пп. 169.4.1 ПКУ, за яким граничний розмір доходу, котрий дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку та в розмірі, передбачених пп. 169.1.2 ПКУ та пп. «а» і «б» пп. 169.1.3 ПКУ, визначається як добуток граничного розміру доходу для застосу-вання ПСП і відповідної кількості дітей (у 2017 році — 2240 грн. х кількість дітей).
Тож за умови, якщо граничний розмір доходу для одного з батьків у сумі, що не перевищує 2240 грн., х кіль-кість дітей віком до 18 років (двоє і більше дітей), розмір ПСП для таких категорій осіб у 2017 році становитиме:
1) для осіб, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років, — 100% розміру ПСП (800 грн. х кількість дітей віком до 18 років);
2) для одинокої матері (батька), вдови (вдівця) або опікуна, піклувальника, які мають дитину (дітей) до 18 років, – 150% розміру ПСП (1200 грн. х кількість дітей віком до 18 років);
3) для осіб, які утримують дитину-інваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років, — 150% розміру ПСП (1200 грн х кількість дітей віком до 18 років).
 
Іллінецьке  відділення Немирівської ОДПІ
Схожі публікації